Anadolu Lisesi - Üniversiteye Hazırlık Çalışmalarımız


 

ÖZEL FERAH BÜYÜK ÇAMLICA ANADOLU LİSESİNDE 9. ve 10. sınıflarda, temel akademik eğitim verilirken, 11. ve 12. sınıflarda, öğrencilerin üniversitede seçecekleri alanlara ayrılması ile birlikte üniversite sınavlarına hazırlık eğitimi sunulur.


Anadolu Lisemizde, 9. sınıftan itibaren öğrencilerimize üniversite sınavlarında başarılı olmalarını sağlayacak şekilde yoğun bir hazırlık programı uygulanmaktadır. Bu program kapsamında, öğrencilerimize saatleri artırılmış alan dersleri verilip, birebir öğrenci takibi, haftalık soru-çözüm takibi ve değerlendirme sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlara bağlantılı olarak, sınav sonuçları akademik komisyonca değerlendirilmektedir. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz sınav sonuç karnelerini ellerine aldıklarında, hangi konulardan desteğe ihtiyaç duyulduğunu kolaylıkla görebilmekte, bu konularla ilgili eksik tamamlama ve etüt çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan etütler ile öğrenci eksikleri giderilmekte ve bir sonraki konunun daha iyi anlaşılabilmesi hedeflenmektedir.


Bunun yanında, sınav dönemindeki 12. sınıf öğrencilerine yönelik özel bir program uygulanmaktadır. Öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlanmaları için sınav odaklı çalışmalar, deneme sınavları, arttırılmış ders saatleri, etüt programları ve hafta sonu kursları planlanmıştır. Cumartesi günleri, dershane sistemiyle geliştirilmiş bir kurs programı yapılmaktadır.


Üniversite sınavları ile ilgili çalışmalar, üniversite sınavlarından sonra da devam etmektedir. Tercih döneminde, Rehberlik Servisimiz tarafından tüm öğrenciler ve velilerle bireysel görüşmeler yapılarak, öğrencilerin hedeflerine ve puanlarına en uygun tercih listelerinin oluşturulması sağlanmaktadır. Rehberlik Servisimiz, Tercih Rehberliği çalışmalarının yanı sıra sınav sürecinde de "Verimli Ders Çalışma ve Dinlenme, Sınav Sistemi, Sınav Kaygısı, Motivasyon ve Kazanılan Bilgiyi Aktarma Yolları” hakkında öğrenci ve velilerle koordineli bir şekilde çalışarak onları düzenli olarak bilgilendirmeyi hedefler.