Ortaokul - TEOG ÇalışmalarıÖZEL FERAH BÜYÜK ÇAMLICA ORTAOKULUNDA, 5. sınıftan itibaren öğrencilerimize Liseye Geçiş Sınavı'nda başarılı olmalarını sağlayacak şekilde bir hazırlık programı uygulanmaktadır. Bu program kapsamında 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimize ekstraLiseye Geçiş Sınavıdersleri, birebir öğrenci takibi, haftalık soru-çözüm takibi ve değerlendirme sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlarla bağlantılı olarak, sınav sonuçları akademik komisyonca değerlendirilmektedir. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, sınav sonuç karnelerini ellerine aldıklarında, hangi konulardan desteğe ihtiyaç duyulduğunu kolaylıkla görebilmekte, bu konularla ilgili eksik tamamlama ve etüt çalışmalarını yapmaktadır. Yapılan etütler ile öğrenci eksikleri giderilmekte ve bir sonraki konunun daha iyi anlaşılabilmesi hedeflenmektedir.


Liseye Geçiş Sınavı, sınav ile öğrenci alan liselere giriş için uygulanan seçme ve yerleştirme işlemidir. Bu sınavın içeriğinde 20 Fen Bilimleri, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve 10 Yabancı Dil sorusundan oluşan toplamda 90 soru vardır. Sınavın süresi 135 dakikadır ve 8. sınıf müfredat konularını kapsamaktadır. Liseye Geçiş Sınavı'na giren öğrencilerimizin yerleştirme puanı, %70 sınav puanı ve %30 diploma notu esas alınarak hesaplanacaktır.


ÖZEL FERAH BÜYÜK ÇAMLICA ORTAOKULUNDA, sınav dönemindeki 8. sınıf öğrencilerine yönelik özel bir program uygulanmaktadır. Öğrencilerin Liseye Geçiş Sınavı'na hazırlanmaları için sınav odaklı çalışma, deneme sınavları, arttırılmış Liseye Geçiş Sınavı ders saatleri, etüt programları ve hafta sonu kursları planlanmıştır. Cumartesi günleri dershane sistemiyle geliştirilmiş 248 saat kurs programı içerisinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri verilmekte ve ayrıca konu tekrarları da yapılmaktadır. MEB'in belirlediği kazanımlara uygun olarak hazırlanan Liseye Geçiş Sınavı denemelerinin niteliği, içeriği, süresi ve uygulanma şekli gerçek sınavla paraleldir.


Liseye Geçiş Sınavı ile ilgili çalışmalar,Liseye Geçiş Sınavı'ndan sonra da devam etmektedir. Rehberlik Servisimiz tarafından tercih döneminde, tüm öğrenciler ve velilerle bireysel görüşmeler yapılarak, öğrencilerin hedeflerine ve puanlarına en uygun tercih listelerinin oluşturulması sağlanır. Rehberlik Servisimiz, Tercih Rehberliği çalışmaları yanı sıra sınav sürecinde de "Verimli Ders Çalışma ve Dinlenme, Sınav Sistemi, Sınav Kaygısı, Motivasyon ve Kazanılan Bilgiyi Aktarma Yolları” hakkında ortaklaşa çalışarak öğrenciyi bilgilendirmeyi hedefler.