Ortaokul - TEOG ÇalışmalarıÖZEL FERAH BÜYÜK ÇAMLICA KOLEJİ’NDE ortaokul 5. sınıftan itibaren öğrencilerimize TEOG sınavlarında başarılı olmalarını sağlayacak şekilde bir hazırlık programı uygulanmaktadır. Bu program kapsamında 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerimize ekstra TEOG dersleri, birebir öğrenci takibi, haftalık soru-çözüm takibi, değerlendirme sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlara bağlantılı olarak, sınav sonuçları akademik komisyonca değerlendirilmektedir. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz sınav sonuç karnelerini ellerine aldıklarında hangi konulardan desteğe ihtiyaç duyulduğunu kolaylıkla görebilmekte ve bu konularla ilgili eksik tamamlama ve etüt çalışmalarını yapmaktadır. Yapılan etütler ile öğrenci eksikleri giderilmekte ve bir sonraki konunun daha iyi anlaşılabilmesi hedeflenmektedir.


TEOG, sınav ile öğrenci alan liselere giriş için uygulanan seçme ve yerleştirme işlemidir. 8.sınıf seviyesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin birinci sınavları, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce derslerinin ikinci sınavları MEB tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlar Kasım ve Nisan aylarının son haftalarında uygulanmaktadır. Uygulamanın amacı, MEB tarafından 'Öğrenci başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemek' olarak ifade edilmektedir.


ÖZEL FERAH BÜYÜK ÇAMLICA KOLEJİ'NDE sınav dönemindeki 8. sınıf öğrencilerine yönelik özel bir program uygulanmaktadır. Öğrencilerin TEOG Sınavları’na hazırlanmaları için sınav odaklı çalışma, deneme sınavları, arttırılmış TEOG ders saatleri, etüt programları ve hafta sonu kursları planlanmıştır. Cumartesi günleri dershane sistemiyle geliştirilmiş 248 saat kurs programı içerisinde Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri verilmekte ve ayrıca konu tekrarları da yapılmaktadır. MEB'in belirlediği kazanımlara uygun olarak hazırlanan TEOG deneme sınavlarının niteliği, içeriği, süresi ve uygulanma şekli gerçek sınavla paraleldir.


TEOG sınavları ile ilgili çalışmalar, TEOG sınavlarından sonra da devam etmektedir. Rehberlik Servisimiz tarafından tercih döneminde tüm öğrenciler ve velilerle bireysel görüşmeler yapılarak, öğrencilerin hedeflerine ve puanlarına en uygun tercih listelerinin oluşturulması sağlanır. Rehberlik Servisimiz Tercih Rehberliği çalışmaları yanı sıra sınav sürecinde de Verimli Ders Çalışma ve Dinlenme, Sınav Sistemi, Sınav Kaygısı, Motivasyon ve Kazanılan Bilgiyi Aktarma yolları hakkında ortaklaşa çalışarak öğrenciyi bilgilendirmeyi hedefler.